یکی از جزایر جنوب کشورمان که شاید کمتراز آن نام برده می شود جزیره ی هرمز است. علت نا آشنا بودن این جزیره برای افراد شاید این باشد که جزیره های جنوب بیشتر با قشم و کیش معروف اند و بقیه جزیره ها نادیده گرفته می شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با این جزیره و جاذبه های آن بیشتر آشنا کنیم.


برای رسیدن به جزیره هرمز زیبا باید به بندر عباس بروید و از آنجا با شناوری به سمت هرمز راهی شوید. بلیط این شناور ها 7 هزار تومان می باشد و این شناور ها در ساعات زوج به راه می افتند، این شناور ها منتظر می مانند تا مسافرانشان پر شوند، پس ممکن است برای سفر به هرمز 1 ساعتی را منتظر بمانید تا مردانی که در بندر عباس هستند و در این بندر کار می کنند و در بندر هرمز سکونت دارند از راه برسند و شناور را پر کنند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این جزیره خاک آن است، خاک هرمز رنگی می باشد که زیبایی جالبی را جزیره هرمز می دهد. اگر این جزیره را نمی شناسید باید از همان ابتدا به دنبال راهنمایی برای سفر خود بگردید. در این جزیره علاوه بر مردان و زنان بومی که در جزیره سکونت دارند مردمانی را نیز می بینید که به قصد بازدید به این جزیره آمده اند و در مکانی خوش آب و هوا وسایل خود را پهن کرده اند. این جزیره زیبای رنگی در فاصله نیم ساعته نسبت به بندر عباس قرار دارد. نقشه هایی که از این جزیره کشیده شده اند به اندازه مورد نیاز خوب و دقیق و البته در دسترس نمی باشند، جزیره هرمز جزء مناطق گردشگری به حساب نمی آید و به همین علت نیز برای این جزیره نقشه های مخصوصی برای گردشگران تعبیه نشده است و تنها شما می توانید اطلاعات بسیار کمی درباره جزیره را در بعضی دفترچه ها پیدا کنید که این اطلاعات در اینترنت نیز موجود می باشندجزیره هرمز

جزیره هرمز بندر عباس، مساحت زیادی ندارد و اکثر مردم آن این جزیره را به طور کامل حفظ هستند و شما می توانید از ساکنان این جزیره راهنمایی هایی درباره مکان و اطراف کسب کنید که این اطلاعات از اطلاعاتی که در دفترچه ها و سایت ها وجود دارند بسیار بهتر و کامل تر می باشد. همان طور که گفتیم این جزیره چندان بزرگ نیست و حتی شاد شما در صورت داشتن وقت بتوانید پیاده به بازدید از زیبایی های آن بپردازید، البته این کار وقت گیر می باشد و ممکن است کمی وقت شما را بگیرد. در بدو رسیدن به این جزیره از بندرعباس، شما می توانید قلعه پرتغالی را که یکی از جاذبه های گردشگری هرمز و جاهای دیدنی هرمز است، مشاهده کنید که بسیار زیبا نیز می باشد. در این قلعه شما آثار زیبایی همچون سنگ های رنگی و صنعتی جزیره را مشاهده می کنید، در این قلعه زیبا زندان هایی که در آن شکنجه  انجام می شده نیز قابل رویت است این زندان ها بسیار مخوف و کوچک هستند. یکی از شگفتی های بسیار زیبا، جاذبه های گردشگری هرمز و جاهای دیدنی هرمز، خاک رنگی آن است که رنگ های مختلف و زیبایی دارد. در هنگام سفر کردن به این شهر شما نباید انتظار ماشین های مدل بالا را داشته باشید که با آنها به بازدید از هرمز بپردازید بلکه شما باید به همان وانت ها و نیسان هایی که به محض پیاده شد از شناور به بدرقه شما می آیند بسنده کنید. هر ساله با خاک های رنگی که این جزیره دارد فرشی پهن می شود که گردشگران و بازدید کنندگان زادی را به نزد خود می آورد. یکی دیگر از زیبایی های این جزیره الهه نمک است که زیبایی بسیار خاصی دارد، شما برای رسیدن به الهه نمک باید رودخانه نمک را تا ته طی کرده و به سرچشمه این رودخانه برسید که خود این غار هم به خودی خود زیبایی خاصی دارد، این غار با قندیل های بلندی به رنگ سفید که از جنس نمک هستند تزئین شده است. پس از بازدید از این غار باز هم به راه خود ادامه دهید تا به کوهی سبز رنگ و زیبا برسید، این کوه همان الهه نمک است که تصورشما را نسبت به نمک که همیشه سفید است عوض می کند، شما در این کوه نمک هایی را به رنگ های سبز و آبی و سرخ مشاهده می کنید که بسیار زیبا هستند. شما برای بازدید از این جزیره لزومه به وسیله نقلیه نیاز ندارید و می توانید کل زیبایی های این جزیره را با پای پیاده مشاهده کنید. در کناره های این رودخانه نمک قندیل هایی برف مانند وجود دارد که بسیار زیبا می باشد و حتی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری هرمز و جاهای دیدنی هرمز تبدیل شده اند. این قندیل ها بسیار شکننده هستند و باید حواستان به آنها باشد . نمک های این جزیره را خراب کنید و آن را به صورت سوغاتی به همراه خود نبرید و سعی کنید طبیعت این منطقه را حفظ کنید. بازدید از این قندیل ها فرصتی بسیار عالی برای عکس گرفتن است که می تواند خاطرات بسیار زیبایی را بر جای بگذارد. الهه نمک و در یاچه های نمک از جمله مهمترین و مشهور ترین زیبایی های گردشگری این منطقه می باشند و زیبایی وصف نشدنی دارند.