یکی از زیبا ترین و بزرگترین شهر های جهان پایتخت هند یعنی دهلی می باشد . معماری بی نظیر این شهر که ترکیبی از آثار قدیمی و جدید است  در بیشتر موارد توریست های زیادی را به این شهر می کشاند. در این مطلب میخواهیم شما با جاذبه های این شهر آشنا کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با هم این شهررا بهتر بشناسیم .


در مورد دهلی
1. دهلی با دهلی نو متفاوت اس ، می پرسید چرا ؟ آری دهلی نو پایتخت هند است و محل استقرار دولت می باشد و در سرزمینی در دل دهلی قرار گرفته است.
 2. کلکته پایتخت هند در زمان حکومت راج بریتانیا بود. در سال 1912 بود که توسط راج بریتانیا پایتخت هند از کلکته به دهلی برده شد.
3.  مناره ی قطب با 73 متر ارتفاع جزو بلند ترین مناره ی آجری جهان است که در این شهر قرار گرفته است.

بزرگترین مناره آجری جهان
4. بازار آزاد پورمندی » که بزرگ ترین بازار میوه  و سبزی در آسیا می باشد در این شهر قرار گرفته است.
5. بزرگ ترین پروژه زیر بنایی جهان که از دهلی نو آغاز می گیرد و در ماهاراشترا به اتمام می رسد با 24 شهر هوشمند و 2 نیروگاه برق، 6 فرودگاه،23 مرکز صنعتی، 2 بندر و یک بزرگ راه 6لاینی که طول آن 1500 کیلومتر است در دهلی انجام خواهد شد.
6.غنی ترین گونه های پرندگان بعد از کنیا در دهلی قرار دارد.
7. موزه ی بین المللی توالت در دهلی می باشد که از موزه های جالب این شهر است در این موزه تصاویر، حقایق و اشیای کمیابی در طول تاریخ از 2500 سال قبل از میلاد تا الان را می توان مشاهده کرد.

موزه توالت دهلی
8.در این شهر بزرگ ترین عمده فروشی ادویه آسیا قرار دارد.
9. ترکمن، آجمری، دهلی، لاهوری و کشمیری 5 دروازه ای می باشد که در دهلی قرار دارد چون که این شهر در گذشته شهری محصور میان دیوار ها بوده است .
10. بیشترین اتوبوس های دوست دار محیط زیست در این شهر قرار دارند و شرکت حمل و نقل دهلی جزو بزرگ ترین مجموعه های حمل و نقل در جهان می باشد که از این نوع اتوبوس ها استفاده می کند.

اتوبوس سبز
11. دومین متروی شلوغ جهان در این شهر می باشد که در سفر به دهلی می تونید اون رو ببینید.
12. دهلی قبل از استعمار توسط انگلیسی ها توسط زنی به نام راضیه سلطان از سال 1236 تا 1240 اداره می شد.
13. در دهلی معبد نیلوفر آبی که تنها سازه ی آئین دروغین بهائیت می باشد قرار گرفته است.

معبد نیلوفر آبی
14.دومین متروی برتر جهان متروی این شهر می باشد.
15. شهر دهلی جزو ششمین شهرهای پر جمعیت جهان می باشد.
16. شهر دهلی به عنوان  آلوده ترین شهر جهان در ماه مه سال 2014  اعلام شده است.
17.بررسی های دولت هند نشان می دهد که حدود 80 درصد زنان دهلی در این شهر احساس امنیت نمی کنند، در نتیجه این شهر، شهر امنی برای زنان نمی تواند باشد و در سفر به دهلی خیلی باید مواظب بود.
18. بزرگ ترین مسجد هند مسجد جامع دهلی سات که در سال 1656 ساخته شده است و از جاذبه های گردشگری دهلی می باشد.