در این فرصت ایجاد شده میخواهیم شما را با نماد هایی آشنا کنیم که شاید در نگاه اول برای اغلب ما بی معنی و نامفهوم باشند.  اما با شنیدن داستان هایشان میتوان آنها را درک کرد . یکی از این نماد ها مجسمه های بزرگ از دست ها می باشد . در شهرها و کشور های مختلف جهان میتوان آنها را مشاهده کرد که سازندگان آنها هدفی برای ساخت این مجسمه ها و نمادها داشتند. از شما میخواهیم با ما همراه  باشید تا شما را با چند نمونه از آنها آشنا کنیم .شاید یکی از معروف ترین مجسمه های دست بزرگ همین مجسمه، با نام “Mano del Desierto” باشد که در قلب بیابان آتاکاما، در فاصله ۷۵ کیلومتری شهر Antofagasta واقع شده است. این اثر هنری ساخته دست هنرمند شیلیایی Mario Irarrázabal است که به احترام قربانیان تبعیض و شکنجه در زمان حکومت نظامی شیلی ساخته شد، طول این سازه ی بتنی ۱۱ متر است!
دست پونتا دل استه، اروگوئه

مجسمه دست Punta del Este یا همان Mano de Punta del Este یکی دیگر از آثار هنرمند شیلیایی ماریو ایرازابل واقع در شهر معروف پونتا دل استه در کشور اروگوئه است.

این مجسمه در تابستان ۱۹۸۲ میلادی رونمایی شد و از آن به بعد یکی از سمبل های این شهر و حتی کشور اروگوئه محسوب شد. این اثر را با نام های مختلفلی مثل می شناسند، هرچند صاحب آن ترجیح می داد “یک دست” نام داشته باشد.
دست ستایشگر، تالسا، ایالات متحده

این دو دست توانا و قوی که در حالت دعا درهم قفل شده اند، در در ورودی پردیس دانشگاه ارال روبرتز در تالسا، واقع در ایالات اکلاهاما قرار گرفته است. دستان ستایشگر دارای ۱۸ متر ارتفاع و ۳۰ کیلو وزن هستند به عنوان بزرگترین مجسمه برنزی آمریکا شناخته شده اند.
دست هارمونی، تالسا، ایالات متحده

شهر تالسا در آمریکا مسجمه ی بزرگ دیگری از این دست های نمادین دارد. مجسمه دست هارمونی واقع در ساحل Homigot است که از بنز و گرانیت ساخته شده است.
دست بزرگ در بندانگ، اندونزی

این مجسمه بزرگ از جنس استیلی در گیت ورودی Setra duta, قرار دارد و از معماری پیچیده ای برخوردار است که توسط یکی از مجسمه سازان مولف و برجسته اندونزی است طراحی و ساخته شده است.
مجسمه دست
مجسمه دست، مادرید، اسپانیا

این مجسمه نیز که با نام «دست» در سال ۱۹۸۷ ساخته شد، دومین مجسمه دست بزرگ ماریو ایرازابل است که در «پارکوئه خوان کارلوس» شهر مادرید قرار گرفته و شباهت زیادی به نسخه ی اصلی خود با نام پونتا دل استه در اروگوئه دارد، دومین مجسمه ی دستی که در این مطلب به آن پرداختیم.
دست غول پیکر ونیز

دیگر وقت آن رسیده درباره دست بزرگ ونیزی حرف بزنیم. دستی که در سفر به ونیز می توانید آن را ببینید، دست های غول پیکر کانال بزرگ ونیز آخرین جفت مجسمه ی دستی است که در جهان تا به حال دیده شده است. نصب آن دائمی نیست ولی تا آخر ماه نوامبر به نمایش گذاشته می شود.
لورنزو کویین درباره این شهر می گوید:
ونیز یک شهر هنری شناور است که از فرهنگ قرون الهام گرفته است. اما برای برقرار ماندن این شهر حمایت نسل ما و آیندگان ضروری است، چرا که این شهر شناور توسط تغییرات آب و هوا و گذر زمان تهدید می شود.

من میخواستم مجسمه ی قسمتی از بدن انسان را بسازم که از لحاظ تکنیک مجسمه سازی و دشواری طراحی، سخت تر از دیگر نقاط بدن باشد.
دست قدرت زیادی رو در خودش نگه میدارد؛ قدرت عشق،قدرت برای تنفر، برای خلق و برای نابودی.